בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il  

מאמר 

איך צומח (בעל) עסק?

איך צומח דשא? ככה…
איך צומח פרח? ככה…. 
איך חיטה צומחת? ככה… 
איך צומח ילד? ככה…. 

ואיך עסק צומח? בדיוק אותו דבר. 

הלקוחות שלי, בעלי עסקים עצמאיים תמיד רוצים לגדול. גם אם הפרנסה היא טובה ואפילו מצויינת יש משהו בטבע האדם שתמיד מחפש אחרי האתגר הבא. כי העסק שלנו הוא כמו ילד שאנחנו מגדלים ומצמיחים ובדיוק כמו עם הילדים שלנו גם בעסק השמיים הם לא הגבול והיינו שמחים להשיג בשבילו גם את הירח.

אבל מה זה בעצם יותר? ומה זו בכלל צמיחה והתפתחות? ומה עם בעלי עסקים שטוב להם עם מה שיש ושלא מחפשים לגדול יותר אלא רק רוצים לשמור על הקיים?

יש גם כאלו. וזה נהדר להגיע למקום שבו יש לנו סיפוק ממה שיש ואין לנו צורך להגיע ל"עוד" אבל בעסקים אין דבר כזה באמת להשאר במקום ואפילו כדי לשמור על הקיים, על מה שכבר יש, צריך תמיד להתפתח, ללמוד ולהשקיע.

כי כמו בגידול ילדים – בעסק אין יום אחד שדומה ליום הקודם וכבעלי העסק אנחנו מחוייבים להתקדם ולהתעדכן כל הזמן בשני הכובעים שלנו: בכובע המקצועי – ללמוד שיטות חדשות, להשתלם, לקרוא ספרות מקצועית או להשתתף בכנסים מקצועיים כי תמיד כדאי ללמוד גם מנסיונם של אחרים והיום אפשר ללמוד אפילו ממורים הנמצאים בחו"ל דרך האינטרנט בלי לצאת מהבית.                           וכמובן – בואו לא נשכח את המורים ההכי טובים שלנו-  הלקוחות שלנו – מנסיון אישי שלי – מכל לקוח שהיה לי למדתי משהו שקידם אותי מקצועית.

ויש גם את הכובע השני – כמנהלים של העסק שלנו אנחנו מחוייבים להתקדם ולהתפתח גם אם לא תמיד זה מה שהכי נוח לנו לעשות. "אני באמת צריך פייסבוק? עד עכשיו הסתדרתי נהדר בלי" ו"למה אני צריך מערכת דיוור, למה לא לשלוח פשוט במייל רגיל כמו שעשיתי עד עכשיו?" אלו שאלות שאני שומעת באופן קבוע. ואני תמיד חוזרת ומסבירה שהדברים משתנים בקצב הולך וגובר ומה שהיה נכון עד עכשיו לא בהכרח יהיה נכון גם מחר והלקוחות שלנו מצפים שנתאים את עצמנו לסטנדרט המקובל והסטנרדט הזה מתעדכן ועולה כל הזמן.

ויש עוד משהו שקורה כשהעסק שלנו צומח…

גם אנחנו צומחים! כי הרי העסק שלנו (שוב, כמו הילדים) מציב לנו מדי יום אתגרים חדשים ומהאתגרים האלו אנחנו גדלים ומתפתחים, ורוכשים מיומנויות חדשות, ולפחות מהנסיון שלי – רק כשיוצאים מאזור הנוחות, וחווים על הדרך גם כאבי גדילה ונפילות אפשר באמת לצמוח ולהגיע למקומות חדשים וזאת הרי בעצם הגדילה האמיתית.

ומה זה בשבילכם צמיחה? מתי בפעם האחרונה הרגשתם ש"גדלתם" ועליתם מדרגה? ונכון שההרגשה הזו היא הכי נפלאה בעולם?