בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il  

מאמר 

תראו מה שצבע יכול לעשות

הפעם אני מארחת באתר שלי את יעל וייס – מעצבת גרפית שכתבה את המאמר עבורנו.

לצבעים יש תפקיד חשוב בתכנון הקונספט הגרפי. שימוש בצבעים ואופן שילובם משפיע על המשמעויות הנתפסות בעיני הצרכן.
צבע הוא אחד הכלים המיידיים להעברת מסר ומשמעות. הצבע מזמן למוחנו עולם של ריחות ותחושות – הוא מגרה את החושים, הוא מסמל רעיונות ומחשבות ויוצר אצלנו תגובה אסתטית או רגשית.

האם ידעתם שצבעים ואלמנטים ויזואלים מפעילים את הצד הימני של המוח, בעוד מילים מפעילות את הצד השמאלי? 
צבעים וטיפוגרפיה (תורת הכתב) הם 2 האלמנטים הכי חשובים בעיצוב. כשאני משלבת אותם באופן הרמוני, אני לוכדת את תשומת לב הלקוח למוצר, מגדילה את ההשפעה וההכרה שלו, מתייגת ומטמיעה אותו.
היום אדבר על הדרך הנכונה לעבוד עם צבעים. אצל תינוקות למשל, נושא הצבעים מאד דומיננטי. הם נמשכים לצבעים יותר מאשר לצורות. כשאנו מתבגרים, הצורות הופכות להיות יותר דומיננטיות, אך עדיין לצבעים תפקיד חשוב בהעברת המסר.

כדאי שנהיה מודעים לעקרונות הצבע. 
זה ישרת אותנו כשנרצה לבחור צבעים לאתר שלנו, או לעיצוב מודעה או פוסטר – כדי שימשכו קהל למוצרים או לשרותים שלנו, או אפילו כשאנו רוצים לצבוע את קירות הבית או המשרד. למה למשל צבע אדום קורא לשים לב?

מי מכיר את גלגל הצבעים?
כל הצבעים מורכבים משלושה צבעים ראשיים: אדום, כחול וצהוב.
כשאנו מערבבים את הצבעים הראשיים, אנו מקבלים 3 צבעים משניים: כתום, סגול וירוק. כשמערבבים כל צבע משני עם צבע ראשי שקרוב אליו – מקבלים 6 זוגות צבעים: צהוב-כתום, צהוב-ירוק, כחול-ירוק, כחול-סגול, אדום סגול ואדום-כתום. כך מתקבל גלגל 12 הצבעים המפורסם.

לצבעים יש טמפרטורה. 
הצד בו הצהובים-אדומים בספקטרום הוא חם והצד של הכחולים-סגולים הוא קר. הצבעים מוגדרים באמצעות הבהירות או הכהות שלהם וכן באמצעות העוצמה שלהם. עוצמת הצבע מורכבת מהרוויה שלו ועל ידי הכרומה: כלומר כמה לבן, שחור או אפור הצבע מכיל.
צבעים בעלי עוצמה הם צבעים נקיים ומלאי חיים. צבעים פחות עזים הם רכים יותר ומכילים יותר שחור, לבן או אפור. לכל צבע יש ערך מספרי ומידת רוויה וכן הגדרת אור או כהות.

רוב הצבעים נראים מעולה כשהם משולבים עם הדומים להם
קשת צבעים מונוכרומטית המכילה צבעים בעלי רוויה דומה במגוון רמות של אינטנסיביות
צבעים, כמו אנשים, אוהבים להסתובב עם השכנים בדלת ממול…
הם תמיד הרמוניים בשילוב עם תת צבעים שלהם.

אי אפשר להתעלם מכך שצבעים «משתנים» בהתאם לרקע עליהם הם נמצאים
צבע שנמצא על שטח גדול יותר ישפיע על צבע שנמצא על שטח קטן יותר. אם עיגול קטן צהוב יוקף על ידי שטח גדול שחור – העיגול הצהוב ייראה בהיר יותר מאשר אם יהיה מוקף על ידי שטח לבן. כל צבע יהיה בהיר יותר כנגד צבע כהה וההפך.

איך הצבעים משפיעים עלינו ונתפסים על ידינו?
אנחנו תופסים צבעים בהתאם לתרבות שלנו ובאופן סובייקטיבי. אך יש דברים שמשפיעים עלינו באופן זהה. העין האנושית רואה צבעים חמים לפני שהיא רואה צבעים קרים. צבעים קרים באים להרחיק בעוד צבעים חמים באים לקרב. דרגת הרוויה של הצבע יכולה לקבוע כיצד הוא ישפיע עלינו.

הכותבת היא יעל וייס – סטודיו לעיצוב גרפי שיווקי | www.yaelsdesign.com
טלפון נייד – 052-8271050