בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il  

מאמר 

שוברים דיסטאנס עם וידאו באתר

לא משנה כמה התקדמנו מבחינה טכנולוגית, האינטרנט עודנו נחשב למדיום מנוכר המתווך בין מחפשי מידע לבין ספקים.
מאז נולד החיבור המדהים הזה, המקשר בין אנשים בכל רחבי הגלובוס, ניכרת מגמה ברורה שרק הולכת ומתחזקת המבוססת על ההנחה כי ככל שהאווירה באתרי אינטרנט תהיה אישית יותר, ככל נדע יותר על האדם שעומד מאחורי האתר וככל שאישיותו תתקשר טוב יותר על הגולשים, כך ישתפר הקשר עם הלקוחות, והסיכוי לסגור עסקאות יגדל בהתאמה.

וידאו באתר – אמצעי שיווקי רב עצמה

 להטמעת וידאו באתר כמה יתרונות שיווקיים בולטים: 

 • אמינות – כפי שציינתי בראשית המאמר, המדיום האינטרנטי הוא קר, ושאיפה לשבור קרירות זו ניכרת היטב בשנים האחרונות עם הניסיון להפוך את האינטרנט מ"רשת" ל- "רשת חברתית" (למשל, פייסבוק). 
  הוספת וידאו לאתר פירושה קבלה לאמינות האתר והעומדים מאחוריו. אם מטרת האתר היא מכירה של מוצרים או שירותים, וידאו באתר המראה את החברה, את נציגיה, את מוצריה או שירותיה יכול להגדיל את אפקט האמינות, להקטין אי ודאות ולהפיג חששות שיש לגולשים.
   

 • לעורר את החושים – בניגוד למילה הכתובה שמפעילה רק את חוש הראייה, וידאו באתר  מפעיל בנוסף גם את חוש השמיעה וביכולתו להצית את הדמיון. בעזרת וידאו ניתן לספר סיפור ללא מילים, אפשר להעביר מסרים תת-הכרתיים ולשדר כל  אווירה שנחפוץ. 
   

 • להגדיל את זמן השהות באתר –  הצבת וידאו באתר גם תורמת באופן משמעותי לתהליך קידום האתר.

 • אחד הקריטריונים שמנוע החיפוש גוגל בוחן בבואו לדרג אתרי אינטרנט בתוצאות החיפוש הוא: זמן השהות הממוצע של כל גולש באתר. ככל שגולשים נמצאים זמן רב יותר באתר, כך דירוג האתר עולה בתוצאות החיפוש. לכן, אם נציב סרטון וידאו באתר שהוא מעניין ומגרה – נגדיל את זמן השהות של הגולשים באתר שלנו ונתרום לקידומו במנועי החיפוש.
   

 • זכירות ומוכרות – חוויית וידאו, הכוללת פנים ושמות, חוויה אישית או סיפור בעל התחלה, אמצע וסוף – תהיה זכירה יותר במוחו של הגולש מקריאת טקסט.וכידוע ההצלחה של כל קמפיין פרסומי נעוצה בזכירותו של המותג. 
   

 • אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני– כאשר יוצרים וידאו לאתר בעצם שולטים באופן מושלם ברושם הראשוני שייווצר אצל קהל הלקוחות שלנו, וכידוע אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני. גם המפגש האישי, פנים מול פנים, לאחר המפגש עם סרטון הוידיאו באתר הופך לאפקטיבי יותר. הלקוח כבר מכיר את הפנים, את הקול ואת חיתוך הדיבור של העומדים מאחורי האתר, והמפגש האישי הראשון כבר אינו ראשוני בעצם.

 שמים קץ לתירוצים!

במהלך עבודתי אני שומעת לא מעט תירוצים מדוע לדחות הטמעת וידאו באתר. 
בשורות הבאות אנסה לשבור קצת מיתוסים שגויים ולשים קץ לכול התירוצים.

תירוץ מספר 1: תהליכי הפקת הווידיאו והטמעתו באתר הם יקרים.

תשובתי: לא נכון! היום, אין אדם שאין ברשותו מצלמה דיגיטאלית שמאפשרת יצירת סרטוני וידאו ויש שפע של תוכנות פשוטות לעריכת וידאו. 
ניתן להקליט מסרים אישיים וסרטונים נפלאים בעזרת המצלמה הביתית או אפילו הטלפון הסלולארי (מדור 3 ואילך, כמובן), מבלי להוציא אגורה שחוקה.

תירוץ מספר 2: תהליכי הפקת וידאו לאתר הם מורכבים טכנית.

תשובתילא נכון! תירוץ זה אולי היה נכון בעבר, אבל כיום אין לו שום בסיס.
ניתן להעלות סרטוני וידאו לאתר בכמה דרכים פשוטות שאינן מצריכות ידע טכני מורכב: או להעלות את הסרטון ישירות לאתר דרך מערכת ניהול התוכן של האתר או להעלות את הסרטון קודם כל ל- יוטיוב ואז ליצור קישור באתר לסרטון הוידיאו שלכם, שכבר נמצא ביו טיוב. 
זה פשוט וקל וכל מה שצריך זה כבל 
USB שיאפשר העלאת הסרטון מהמצלמה או מהסלולארי  – מחשב ואחר כך לרשת.

תירוץ מספר 3: אני רוצה להציג וידאו באתר, אבל פשוט לא מוצא את הזמן.

תשובתי: על מנת להפיק וידאו לאתר לא צריך לפנות יום שלם. מדובר בתהליך קצר מאוד של צילום והעלאת הסרטון, שלא צריך לגזול מכם יותר משעתיים-שלוש.

לסיכום, אם יש לכם עסק מקוון, אתם חייבים להיות ערים לשינויים ולמגמות בתעשייה ולהיות מכונים לצעוד יד ביד עם השינויים הללו, אחרת העסק האינטרנטי שלכם "יצבור אבק" ויצטייר  – ישן. רשת האינטרנט השתנתה מאוד בשנים האחרונות היא מציעה הרבה יותר כלים אפקטיביים ואינטראקטיביים לחיזוק מערכת היחסים עם הגולשים ומעניקה לנו כלים רעננים ורבי עוצמה לשיווק העסק ולחיזוק המותג שלנו.