בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il  

מאמר 

איך להגיב במהירות לשינויים?

מי שמכיר אותי יודע שאני אלופת התכנון והדבר האחרון שאפשר להגיד עלי הוא שאני משאירה משהו ליד המקרה. לא מזמן שיתפתי את רשימת התפוצה שלי בהכנות שעשיתי לראיון בתוכנית הבוקר של אורנה דץ. בלי להכנס יותר מדי לפרטים אומר בקצרה שתיחקרתי את התחקירנית ברמה שלא היתה מביישת את השב"כ, הזמנתי מבעוד מועד תור במספרה, קניתי כמה חולצות (כי אף פעם אי אפשר לדעת נכון?) ויצאתי מוקדם (שלא לומר מאוד מוקדם) כדי להגיע בזמן ובלי לחץ.

ואיך היה? היה נהדר! כי אחרי שדאגתי לסגור את כל הפרטים הטכניים החשובים יכלתי באמת להיות כל כולי בראיון ולזרום עם כל מה שאורנה הביאה.

אז מה אני אומרת?

שתכנון זה טוב, וזה עוזר לנו בהרבה מקרים שאנחנו יכולים לצפות מראש ולהנות מהיתרון היחסי של להגיע אליהם מוכנים. אבל לפעמים.. צריך פשוט לזרום כי החיים מלאים בהפתעות וכדאי לפעמים להיות גם גמישים ולהגיב במהירות לשינויים שבשטח.

ואיפה זה פוגש אותנו בעסקים?

כמעט בכל מקום. למשל כשלקוח שלי קם בוקר אחד וראה שמתחרה שלו יצא לשוק לפניו עם מוצר שהוא עובד עליו כבר למעלה משנה. אז מה לעשות? מותר להתבאס אבל לא כדאי להתקע שם כי אם מסתכלים על זה קצת אחרת – יש כאן בעצם גם המון הזדמנויות. המתחרה יוצא לשוק, מדבר עם הלקוחות ומעורר בהם את הצורך. עכשיו אולי הם כבר מתקשים לדמיין את החיים בלי המוצר החדש הזה וכל מה שנשאר לעשות הוא ללמוד מהטעויות שלו ולצאת עם מוצר טוב יותר.

בפאנג שווי כשמדברים על גמישות מזכירים את עץ הבמבוק שמתכופף אבל לא נשבר, בהתעמלות מדברים על נאדיה קומנצ'י ובמקצוע שלי (שהוא שיווק כמובן) קוראים לזה להיות "מתחרה נמר" והכוונה היא לעסקים שמגיבים במהירות לשינויים בשוק ונוקטים בגישה פרואקטיבית שמחזירה אליהם את היתרון.

לא מאמינים לי? זוכרים שפעם היינו מחפשים משהו באינטרנט בעזרת מנועים כמו Yahoo ו – Alta Vista? ואז יום אחד הגיע שחקן חדש שקראו לוGoogle וכל השאר זה בעצם היסטוריה.

 

טוב אני יודעת, לא כל אחד יכול להיות Google אבל דווקא כעסקים קטנים הרבה יותר קל לנו לגלות גמישות לשינויים. למה? כי תהליכי קבלת ההחלטות שלנו מהירים, אין לנו מנגנונים ביורוקרטיים שצריך לעבור, ואנחנו לא צריכים להכשיר מחדש צוות גדול בכל פעם שעשינו שינוי בתוכנית. 

ולכן – כדאי להיות עירניים לשינויים שקורים סביבכם ולנצל את היכולת שלכם להגיב אליהם במהירות כי היא בהחלט לא מובנת מאליה.

מאחלת לכם שתדעו לשלב בחוכמה בין תכנון מדוייק לבין תגובה מהירה לשטח ושתהנו מזרימה יציבה וגוברת של לקוחות, כסף וכל מה שתבקשו לעצמכם