בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il  

מאמר 

ניפגש בסקייפ...

ניפגש ב"סקייפ"? 

"אני רוצה להציע ללקוחות שלי להתחיל להיפגש ב"סקייפ" אבל אני חוששת שהם ייעלבו וירגישו שאני מורידה את רמת השירות". 
"לקוחה אמרה לי שהיא מוכנה לבוא לפגוש אותי בכל מקום העיקר שזה יהיה "פנים אל פנים" ולא דרך מחשב. 
"הלקוחות שלי לא רגילים לעבוד עם מחשבים איך אני יכול לשכנע אותם להסכים לנסות ולא לפחד מהטכנולוגיה?"

מוכר לכם? 
האמת? 
אני יכולה להבין.

אני זוכרת איך לפני כמה שנים גם לי זה נראה קצת מוזר לעשות פגישות עבודה מבלי להיפגש אחד עם השני "באמת". בדיוק כמו שיש דברים ש"הם לא לטלפון" האמנתי שכדי לעבוד ביחד, לעשות סיעור מוחין, ו"להכנס אחד לשני לראש", חייבים לשבת יחד באותו חדר, ליד אותו שולחן ואם לא לאכול מאותו מסטינג אז לפחות לשתות מאותה מכונת קפה.

עברו כמה שנים, העולם התקדם, וגם אני גיליתי שהטכנולוגיה לא רק שלא מקלקלת לנו את מערכות היחסים אלא היא מאפשרת לנו להיות הרבה יותר מחוברים ללקוחות שלנו. 

איך זה יכול להיות?

פשוט מאוד, בזכות היכולת להיפגש מבלי לצאת מהבית ומבלי להתלבש, לנסוע (ולעמוד בפקקים), לחפש חניה, להלחץ, לפעמים לחכות…, להזמין קפה, לחכות לחשבון…. אנחנו יכולים להספיק להוציא היום הרבה יותר מיום העבודה שלנו ולחסוך הוצאות מיותרות על דלק ובתי קפה.

ועוד לא דיברנו על הזמינות – כשקובעים פגישה אינטרנטית הרבה יותר קל לתאם ולמצוא מועד שנוח לשני הצדדים (ולפעמים יש יותר משני צדדים…). אפשר להפגש בכל שעה שנוחה לכם בלי שיקולי שעות פקקים (בבוקר) או בייביסיטר (בערב) וגם אם הלקוח צריך רק כמה דקות מזמנכם אתם יכולים להיות עכשיו הרבה יותר נגישים ולמצוא ביומן את חלון הזמן   שתוכלו להקדיש לו באופן אישי.

בנוסף – שיחות אינטרנטיות מאפשרות לנו להגיע לקהל לקוחות רחב יותר ולעבוד גם עם אנשים מרוחקים או מוגבלים בתנועה.   

ויש עוד יתרון – לפעמים כשהפגישה מסתיימת אנחנו מגלים ששכחנו לרשום משהו ומתלבטים אם לחזור ללקוח לשאול שוב או לנסות להסתדר גם ככה. בשיחות אינטרנטיות יש אפשרות להקליט את השיחה (כמובן, בהסכמת הלקוח) ואז שום מידע לא הולך לאיבוד.  

ומה עם הטכנולוגיה? זה לא מסובך?

לא! זה לא מסובך.  זה קל ופשוט וידידותי וכל אחד (לא רק אנשי הייטק אלא גם סבתות שרוצות לדבר עם הנכדים) יכול בקלות להתקין ולהשתמש בכלים כמו "סקייפ", Google Chat , שיחות וידאו ועוד.   

אז זהו? לא ניפגש יותר? העידן של לחיצת היד או החיבוק הידידותי עברו מהעולם?

לא, אין מה לדאוג. הפגישות האינטרנטיות הן פתרון משלים לצורך שלנו להיות בקשר אך מקומם של המפגשים האישיים אחד על אחד במקומו מונח וישנם מקרים בהם אין תחליף למפגש הפיזי למגע, לקשר העין ולנוכחות. זה יכול להיות בפגישת ההיכרות הראשונית, במפגשי אבחון שונים, בראיונות עבודה ובנסיבות מיוחדות אחרות. ההחלטה היא תמיד בידנו (ובידי הלקוח) אולם בשונה מבעבר – היום יש לנו אפשרויות רבות יותר וכדאי לנצל אותן ולהפיק מהן את המקסימום.