בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il  

מאמר 

מחשבים - איך להקל את הלמידה?

כשאנחנו מבקשים לפעמים מהילדים או מהנכדים להסביר לנו משהו במחשב, ללמד אותנו, פעמים רבות אנו נתקלים בחוסר סבלנות, וגם בחוסר יכולת להסביר. במקום זה הם עושים בשבילנו..

"סבתא מה את רוצה לדעת? אני כבר אמצא לך את זה.."

המדיה הזאת נראית מפחידה, מאיימת ולא ברורה פעמים רבות. והתסכול רב.

גם בשיחות חברתיות רבות עם החברים הקרובים, אנו שומעים שגולשים לבלוג, לאתר, הזמינו כרטיסים להצגה באינטרנט, בדקו את הבדיקות שלהם מקופת חולים באתר, נכנסים לאתר של הבנק לבדוק יתרה. ואצלנו? כלום. היאוש מחלחל אט אט ואנו מעדיפים להגיד : "לא אני לא צריך את המחשב, בעצם זה בכלל לא מעניין אותי.. " וקשה לנו להודות שבעצם אנו חוששים מחוסר הידע וחוששים ש"זה מידי מסובך לגיל שלנו..".

לפעמים אנו מחליטים ללמוד וזהו. הולכים לבית ספר ונכנסים לכיתה. ושם יש מורה אחת, תלמידים רבים ולפעמים היא ממהרת ואין לה זמן לאנשים מבוגרים שהתפיסה שלהם היא לא מהירה כמו של הצעירים יותר. ושוב אנו עלולים להגיע הביתה, לפתוח את המחשב שלנו וזה ממש לא אותו דבר כמו בשיעור.. אנחנו מרגישים מתוסכלים עוד יותר כי גם כשהלכנו ללמוד בעצם לא הצלחנו ממש להתקדם.

רגשות התסכול והכעס והעלבון עלולים לגרום לנו להפוך להיות "בונקרים". לחשוב שזהו, אין מה לעשות, קשה ללמוד מחשב וזה לא בשבילנו. לא בשביל הגיל שלנו.

יש מה לעשות!!! אל ייאוש!
 

מחשבים – לימודים בעזרת… הצחוק

כאן בא לעזרתנו הכלי המדהים שנולדנו איתו כולנו. הצחוק.
בוודאי תתפלאו איך הצחוק יכול ללמד אותנו מחשב? זה כאילו לא קשור אחד לשני. אתם אפילו עלולים לחשוב שעושים צחוק מכם… אז זהו, שלא.

כולנו נולדנו עם הצחוק. תינוקות צוחקים בגיל צעיר מאוד וילדים צוחקים כ-400 פעם ביום. הצחוק הינו כלי מפיג מתחים, משחרר, מרגיע.
כאשר אנו צוחקים המוח שלנו מזרים לגופנו "הורמונים שמחים" אנדרופינים וסרוטנין אשר יש להם השפעה מרגיעה. אנחנו מתחילים לחוש שלווים, שקטים ומרגישים שיש לנו שליטה על החיים שלנו. כשאנחנו רגועים אנו מתחילים לתפקד בצורה הרבה יותר שקולה והגיונית. 

לימודים וצחוק – עוד לפני שמתחילים ללמוד, לפני שמגיעים לשבת ליד המחשב כדאי לתרגל כל מיני צחוקים, אם זה בפרצופים מצחיקים מול המראה, או בהאזנה לצחוקים [הצחוק מדבק], או בצחוק בחברותא עם בן/בת הזוג.

אפשר לספר בדיחות, אפשר לצפות בסרט מצחיק או להיזכר באירוע משמח שהשתתפנו בו או קונץ חדש שעשה/עשתה הנכד/ה.. כל מה שיביא אותנו לחיוך ולצחוק  – מומלץ.

זו עשויה להיות פעילות קצרה של כמה דקות בלבד, אבל התוצאות מוכחות בשטח!
הגוף נרגע, אנחנו יותר מרוכזים ופחות לחוצים וכושר הקליטה עולה.
לפתע פתאום המחשב כבר לא נראה מאיים כל כך, אנחנו מרגישים מוכנים להקשיב, ללמוד, לקלוט.

בזכות הצחוק והחיוך, גם הגישה שלנו משתנה. אנחנו מרגישים אופטימים, מלאי תקוה וסבלנים כלפי עצמנו וכלפי היכולות שלנו.  זה קוסם אחד ושמו צחוק!
אז בואו נתחיל כבר היום, כבר עכשיו ממש ונחייך ונצחק ונאמץ גישה אופטימית לחיים. הכל לטובה!