בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il  

מאמר 

ואם ללאונרדו דה וינצ'י היה מחשב וחיבור לאינטרנט?

כשהילדים שלי היו קטנים הייתי מוקפת ביצירתיות – ה"יצירות" שהביאו מהגן מילאו כל פינה בבית, כיסו את המקרר ועוד לא דיברנו לרגע על מה שנעשה באוטו.

היום, מספרות לי אמהות צעירות, המחשב פותר הכל – הילד מביא ציורים מהגן, תולים את הציור לשבוע על המקרר ואח"כ סורקים אותו (כדי שיום אחד, כשיהיה אמן מפורסם, נוכל להראות איך הכל התחיל), משליכים את המקור לפח (בחשאי) ותולים במקומו את הציור החדש.  

ומה שלא יהיה, הן מוסיפות בהשלמה, "כשהם מגיעים לגיל 6, הם במילא מעדיפים לרתום את היצירתיות שלהם לטובת זמן מסך מול המחשב / אייפון/ אייפד".  

ואני דווקא חושבת שאולי זה לא כל כך נורא – נכון, זה לא בריא לילדים לשבת מול המחשב כל היום אבל בכל הנוגע ליצירתיות  – אני לא מכירה הרבה תחומים שמוציאים מאיתנו כל כך הרבה כמו המחשב.

ואיך לא? – הרי היום אפשר לעשות וליצור בעזרת המחשב כמעט הכל (טוב, אולי חוץ מביצה קשה) וגם מי שחושב שאין לו "כשרון אמנותי" יכול להפיק וליצור חומרים מרהיבים בעזרת הכלים המעולים (והחינמיים ברובם) שיש היום ברשת.

על מה אני מדברת?

עיצוב גרפי – אולי לא כולנו כשרוניים כמו פיקאסו או לאונרדו אבל עם שפע התוכנות התבניות המוכנות, הפונטים, פלטות הצבעים ושאר אפקטים כל אחד מאיתנו יכול ליצור היום אין ספור חומרים יפהפיים לשימוש פרטי ציבורי או עסקי.

כתיבה –  אמנם אנשים כתבו גם לפני המצאת המחשב אבל האינטרנט הביא למהפכה גם בתחום הזה. ראשית כי יש היום הרבה יותר תכנים סביבנו – בלוגים, ניוזלטרים, סטטוסים, פורומים, צ'אטים,  e-booksועוד. דבר שני – האינטרנט, ובמיוחד הרשתות החברתיות, שינו את חוקי המשחק והיום, כדי להראות את המומחיות שלנו, כבר לא חייבים לייצר סדרת מאמרים אקדמיים בשפה גבוהה ומלאה במונחים מקצועיים אלא מותר, (ואפילו רצוי), להשתחרר ולכתוב ישר מהלב בשפה "רגילה" ובגובה העיניים.

עריכת סרטים / צילום / בימוי – חלמת פעם לביים סרט? לכתוב תסריט, לצלם, להפיק ולערוך? ואולי היית רוצה שתהיה לך תוכנית טלויזיה משלך? היום זה הרבה יותר קל עם תוכנות עריכה חכמות וקלות להפעלה, עם ערוץ יוטיוב ועם שידורי טלויזיה אינטרנטיים שמאפשר גישה לכ-ו-ל-ם. כל מה שאתם זקוקים לו הוא רעיון ומצלמה והסרט הפרטי שלכם יכול לצאת לדרך.

אודיו – יש לכם מה להשמיע? רוצים להכין אוסף פרטי של שירים שאוהבים עליכם במיוחד? להוסיף מוסיקת רקע למצגת? לשלוח ללקוחות שלכם הקלטה של סדנא שהעברתם? אין בעיה. היום אפשר לעשות הכל עם הקול – והכל אפשר לערוך ולשתף בקלות ברשת.   

אז זהו אין מה לדאוג, היצירתיות לא עברה מן העולם היא רק החליפה כלים והפכה יותר נגישה לכולנו. לפני יותר מחמישים שנה וולט דיסני אמר שאם אתה יכול לדמיין את זה אתה יכול לעשות את זה ואם תשאלו אותי  – היום לא רק שזה נכון, זה אפילו הרבה יותר קל מבעבר.