בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il 

מאמר 

מי אמר שהפרעת קשב וריכוז חייבת להפריע לך בעסקים?

"יש לי המון תוכניות. אני רוצה להתחיל להוציא ניולזטר כל שבועיים עם עצות איך להראות מליון דולר בהשקעה של שבע דקות ואני רוצה לפנות גם לארגונים ולהציע להם סדנאות לקראת יום האשה. ועכשיו הציעו לי לנהל פורום באתר "יופי-טופי" ויש איזו צלמת שהתחלתי איתה בדיוק שיתוף פעולה. ובינתיים יש לי גם את המשפחתון אז אני לא יכולה בזמן הקרוב להתחיל לעבוד על האתר."

תכירו, זו עינת, בעלת עסק רב תחומית או במילים אחרות אלופת ה"גם וגם". היא מוכשרת, יש לה מוטיבציה, אמביציה, וכריזמה ויש לה גם הפרעת קשב וריכוז.

כיועצת שיווקית, אני פוגשת הרבה בעלי עסקים שיש להם הפרעת קשב שהעדיפו להיות עצמאים ולא לעבוד בתוך מסגרת. ואכן, כעצמאים החופש הוא גדול אך כגודל החופש כך גודל האחריות ובעסק יש גם משימות רוטיניות ואפורות שאינן תמיד קלות לבעלי הפרעת קשב וריכוז.

אז מה הייתי מייעצת לבעלי הפרעת קשב וריכוז המנהלים עסק עצמאי?   

מיקוד – העצה הראשונה שהייתי נותנת לכולם ובמיוחד לסובלים מ- ADHD היא ל-ה-ת-מ-ק-ד. לבחור את הנישה שהכי מתאימה לך, להתמחות בה ולא לנסות לרקוד על כל החתונות. נכון, קשה לוותר על הכנסות ולקוחות אבל בת'כלס לעסק קטן אין באמת את הזמן, האנרגיה והמשאבים לקדם את עצמו ביעילות בכמה שווקים. ובשורה התחתונה  – בסוף זה ישתלם כשהשם שלנו יהפוך להיות מזוהה בדיוק עם הדבר שאנחנו הכי יודעים ורוצים לעשות.

תכנון – חזון וחלום זה נהדר אבל כדי שהדברים באמת יקרו צריך לרדת ולגעת גם בפרטים הקטנים שהם לא תמיד מאוד … מעניינים. כן, לנהל עסק זו גם עבודה שחורה ואם אתם "לא בנויים לזה" –  קחו מישהו שיעזור לכם. 

התמדה – בשיווק אנחנו בונים מערכת יחסים עם הלקוח. וכמו בכל מערכת יחסים נדרשות גם כאן מחוייבות והתמדה. התחלתם להוציא ניוזלטר? תמשיכו. לא חייבים כל שבוע ואפילו לא כל שבועיים אבל להתחיל בהתלהבות ואח"כ להעלם מהשטח בטוח שלא משרת אתכם טוב. לא מתאים לכם?  יש מספיק שיטות שיווק אחרות פשוט מצאו את הערוץ שבו תוכלו להתמיד לפחות מספר חודשים כי בעסקים צריך לדעת לקחת נשימה כמו בריצה למרחקים ארוכים.  

יצירתיות, ספונטניות, אנרגטיות –  להפרעת קשב וריכוז יש גם חוזקות נהדרות שיכולות ליצור לעסק יתרון יחסי: היצירתיות הרבה יכולה לייצר בידול מקורי, היכולת להתגמש ולהיות ספונטנייים תמיד מועילה והאנרגטיות (מי אמר היפראקטיביות?) וההתלהבות יכולות להזיז הרים ולסחוף אחריהן אנשים. 

אז מה היה לנו כאן? ראינו שהיכולת להתמודד עם ריבוי גירויים ומשימות חשובה ואפילו קריטית גם לניהול עסק. ומצד שני יש משהו בתזזיתיות ובחוסר המקובעות של הפרעת הקשב שמאפשר קידום של יוזמות ופריצות דרך שאולי לא היו מגיעות בדרך אחרת. הפרעת קשב היא גם מגבלה וגם חוזקה.

איך אתם בוחרים להתייחס אליה?