בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il  

מאמר 

דברי איתי בפייסבוק

"אני מעדיפה לדבר עם אנשים שחשובים לי שיחות אמיתיות", זו הסיבה שאין לי פרופיל בפייסבוק.

"אמיתיות?" אני שואלת למרות שאני יודעת בדיוק למה היא מתכוונת.

"כן, אמיתיות" היא אומרת. "שיחות אמיתיות כמו פעם בהן יושבים אחד עם השני ביחד באותו חדר או לפחות מדברים בטלפון".

"ואיך עם הילדים שלך?" אני מקשה, "כמה פעמים בשבוע את מצליחה לדבר איתם? וכשאת מתקשרת  – יש להם בכלל זמן להקשיב לך וכח להתחיל לספר לך את כל מה שעובר עליהם?"

 "אהמ…. לא תמיד" היא אומרת ואני שותקת ולא מספרת לה שהבוקר כבר קיבלתי דרישת שלום חמה מהבת שלי בפייסבוק. הבת שלי כרגע בהודו.

 

העולם שלנו משתנה בקצב מהיר ויחד איתו משתנה התקשורת. ההסתגלות לשינויים ואפילו לשינויים לטובה היא לא תמיד קלה לנו.  לכן, לפעמים אנחנו מעדיפים להתרפק על מה שהיה "פעם" במקום לעשות את המאמץ הקטן כדי לגלות ש… יכול להיות הרבה יותר טוב. התקשורת האינטרנטית היום עוזרת לנו לשמור על קשר רציף יותר בעזרת כלים כמו הסקייפ, הפייסבוק והטלפון הנייד. נכון יש כאן הרבה "טכנולוגיה" אבל חשוב להבין שהיא בסך הכל כלי שמשרת אותנו ומאפשר לנו לקיים קשר הרבה יותר תדיר ועשיר עם האנשים היקרים לנו.

יותר מזה, להורים בדור הנוכחי יש הזדמנות להנות מיתרון גדול שלא היה קיים בדורות הקודמים: הטכנולוגיה מאפשרת ערוץ חיבור ישיר אל הילדים ואל העולם בו הם ממילא נמצאים, פועלים ומשתפים.

לפני כחודש הבת שלי נסעה לטיול של שלושה חודשים להודו.

היא לא לקחה טלפון נייד איתה וגם לא מסרה לי בדיוק את המסלול ורק אמרה לי: "נזרום אימא" ו"נתקשר דרך הפייסבוק"….  מיותר לציין שלא אהבתי את זה שהבת שלי מטיילת בעולם בלי שאדע כלום והיה מאוד קשה לי "לשחרר". אבל.. היא כבר עברה את העשרים והיא קבעה את הכללים. מאז אמנם היא מתקשרת מפעם לפעם, אך עיקר התקשורת שלנו היא במסרים דרך הפייסבוק כמו למשל ברכת ה"שבת שלום" שקיבלתי ממנה.

 וכאן אני מגיעה לעוד יתרון שיש לתקשורת העכשווית.

אנשים שונים מעדיפים ומסוגלים לקלוט מידע בדרכים שונות: ויזואלית, שמיעתית וחוייתית. התקשורת האינטרנטית המספקת לנו חוויה עשירה ועמוקה במגוון צורות –  במלל, בתמונות, בסרטונים ובמוזיקה מאפשרת לנו  להתחבר למגוון רחב יותר של אנשים.

בקיצור… הימים בהם האמא יהודיה היתה מחכה לצלצול הטלפון השבועי מהבן שמטייל בסין

הם כבר מזמן מאחורינו וחבל שלא לנצל את הטכנולוגיה של היום כדי ליצור בעזרתה תקשורת משפחתית הרבה יותר מיידית, עדכנית וחוויתית.  

אני מזמינה אתכם להיכנס אל הפרופיל שלי בפייסבוק שלי –  לראות ולהגיב לתכתובת שלי עם ילדי  ולשתף אותי בחוויה שלכם כהורים וכילדים ששדרגו את הקשר בינהם באמצעות הפייסבוק.  http://www.facebook.com/bella.evron