בלה עברון, 052-4892900, bella@bella.co.il 

מאמר 

איך יתכן שגלישה באינטרנט יכולה לגרום לתגובה אלרגית?

"קיבלת את המייל שלי?" שאלתי השבוע לקוחה חדשה שהתחילה לעבוד איתי בימים האחרונים.

"לא. את בטוחה ששלחת?"

"כן. שלחתי לך אתמול. אם את לא מוצאת אותו בדואר הנכנס תבדקי אולי הוא הגיע בטעות אל הספאם (תיקיית דואר ה"זבל")".

חיפשה. מצאה.

מסתבר שהמייל שלה החליט לא לקחת סיכונים ובגלל שהוא לא מכיר אותי הוא בחר להגדיל ראש ולסנן אותי. מזל שיש גם טלפון.

וזה בדיוק מה שקורה לנו בגוף כשמערכת החיסון שלנו רגישה מדי ויוצאת למלחמה לא צפויה נגד חומרים שאינם מהווים כלל סכנה לגוף. למצב הזה קוראים "אלרגיה" והוא גורם לנו לאי נוחות גדולה (בצורת נזלת, נפיחות, פריחה, גרד ועוד תופעות לוואי לא נעימות) ובמקרים מסויימים אף מעמיד את חיינו בסכנה.

אבל בואו נחזור רגע לעולם הוירטואלי ונבדוק למה גם שם אנחנו צריכים מערכת חיסון. בדיוק כמו שהגוף שלנו חשוף לאינספור חומרים, חיידקים, ונגיפים –  חלקם מועילים, חלקם אינם מועילים ואינם מזיקים וחלקם מהווים ממש סכנה גם בעולם האינטרנט אנו חשופים לאינספור חומרים, מסרים, פרסומים, דיעות ואפילו נגיפים (וירוסים של מחשבים) המסתובבים ברשת ומנסים לחדור אל חיינו. נכון שאין מדובר כאן לרוב בסכנת חיים אבל לפעמים החומרים האלו פוגעים בנו בתוכנם ועצם הטיפול בהם גוזל לנו אנרגיות וזמן יקר.

ולכן אנחנו צריכים להפעיל גם כאן מערכת כלשהי של שיקולים שתסנן עבורנו מה טוב, מעניין ושימושי לנו ומה מפריע, משעמם, מציק ואולי אף מסוכן לנו.

אוקיי אבל יש הבדל מהותי אחד בין מערכת החיסון הפיזית לוירטואלית.

האינטרנט הוא הרי מדיה אינטראקטיבית נכון? אז מה שזה אומר בעצם הוא שיש כאן הדדיות וזרימה דו סטרית של אינפורמציה ולכן תפקידה של מערכת החיסון הוירטואלית שלנו הוא לא רק לשמור עלינו מפני מה שנכנס אלא גם לשמור ולהגן על האחרים מפני מה שיוצא. ולמה אני מתכוונת? לכך שחובה עלינו לחשוב פעם, פעמיים, שלוש לפני שאנחנו משחררים אינפורמציה לעולם כי ברגע שהמילים שלנו הגיעו לרשת הן כבר לא בידנו ולא תמיד אפשר להחזיר אותן. וכשהמילים שלנו מסתובבות בעולם ואיננו יודעים לאן הן יגיעו בדיוק כמו בהתקפת אלרגיה –  אי אפשר לדעת מי מהקוראים שלנו יגלה רגישות יתר לאיזה גירוי ולכן עדיף במקרה הזה להזהר ולא להצטער.

אז זהו, מערכת חיסון טובה מגנה עלינו אבל לא מגנה יותר מדי. זה נכון לגוף וזה נכון גם לאינטרנט כי גם למילים יש כח לפגוע ולהכאיב.

שמרו על עצמכם מכל מה שמזיק לכם וקבלו בברכה את כל הטוב שרוצה להכנס.